Nedim Kaplan

Koçarlı Belediye Başkanı

1969 Aydın doğumlu olup, evli ve 3 kız çocuk babasıyım. İlk/Orta ve Lise öğrenimimi Koçarlı’da tamamladıktan sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesinden 1992 yılında mezun oldum. 1993 yılında askerliğimi Eskişehir’de kısa dönem olarak tamamladım.

 

1995 yılından itibaren, ticaret hayatıma zirai ilaçlar, tohum, gübre bayiliği ve zirai danışmanlık hizmeti veren Kaplan Tarım firmasıyla başladım. Mesleğimle alakalı ve aile yapım göz önünde bulundurulduğunda büyük çapta çiftçilik, hayvancılık gibi işletmeler de kurarak firmamı daha da büyüttüm. Ayrıca Koçarlı Tarım ve Orman Ürünleri ve Önder Çiftçiler Ltd adı altında şirketleşerek zirai ürünler ticareti ve pamuk hasat makineleri işletmeciliği yapmaya başladım ve halen devam etmekteyim.

 

2004 yılı Mayıs ayı itibari ile AYDIN ili Koçarlı-Bağarası Ovası Sulama Birliği Başkanlığı görevine seçildim. İlkeli, dürüst ve adaletli bir şekilde, karşıma hiçbir aday çıkmadan 14 yıldır ( 4 dönem ) başarı ile yönettiğim bu görevimi yapılan kanuni düzenleme ile birlikte 2018 Mayıs’ta tüm Türkiye’de olduğu gibi görevimi DSİ’ye devrettim. 14 yıllık bu süreçte başlıca çalışmalarımız;

 

  • Çine Adnan Menderes barajıyla beslenen Koçarlı ovasının tamamı, Çine ve Söke ovalarının büyük bir kısmı için Türkiye’nin en büyük, en modern kapalı devre, basınçlı borulu ve akıllı vanalarla kontrol edilebilen bir sulama sistem inşaat yapımı ( İnşaası devam etmektedir.)
  • Bölgemizin en güçlü birliği ve STK’sı
  • Mali ve ekipman yapısı güçlü bir birlik
  • Çine Akçaova sulaması ve Karacaören göleti sulaması yönetimleri feshedilerek birliğimize devri

 

Siyasi hayatıma AK parti ile 2002 yılında başlayarak Milletvekili aday adayı oldum. Aydın genelinde Teşkilat yoklamasında 4.sırada yer almama rağmen genel merkezimizin takdiri ile liste dışı kaldım.

 

  • 2003 – 2009 AK Parti Koçarlı İlçe Başkanlığı
  • 2009 yılı yerel seçimlerinde Ak Parti Koçarlı Belediye Başkan adayı olarak seçimlere girdim. Seçimden başarı ile çıkıp mazbatamı alarak göreve başladım. Fakat YSK’nın yasal süreler bitmesine rağmen yapılan itirazlar neticesinde aldığı seçim tekrarı kararı ile 2 ay sonra tekrar seçime girdim ve oylarımızı arttırmamıza rağmen diğer partilerin ittifakı ile seçimi kaybederek süreci tamamladım.
  • 2010 - 2017 Aydın İl delegeliği
  • 2017 yılı Aralık - HALEN Partimizin 6. Olağan kongresi ile birlikte tekrar Koçarlı İlçe Başkanlığı

 

 

Son İlçe Başkanlığı görevine geldiğimiz 2017 Aralık itibari ile hiç vakit kaybetmeden hazırlandığımız 24 Haziran 2018 seçimlerinden büyük bir zaferle çıkarak hem oyumuzu hem de üye sayımızı arttırarak Aydın’da 17 ilçe içinde en çok oy olan 3. İlçe olmayı başardık. Verilen aktif görevler dışında partime/davama olan bağlılığımdan dolayı 16 yıldır partimizin emrinde olup Sulama Birliğinden aldığım gücü ve şahsi imkanlarımı sonuna kadar partim için kullandığımı belirtmek isterim. 15 Temmuz hain darbe girişimi ve sonrasında ilçemizdeki örgütlenmeyi teşkilatımızla birlikte yaparak liderimiz Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemleri ve eylemlerini talimat kabul ederek yolumuza devam etmekteyiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra partimizin takdir edeceği her türlü görevi teşkilat ve dava bilinciyle yapacağımı arz ederim. Saygılarımla.

Menu

Adnan MENDERES Siyasi Hayatı

Siyasi Hayatı
Menderes’in ilk siyasal yaşam mücadelesi ilginçtir ki aile içinde başlamıştır. Adnan Menderes politikaya atılma konusunda, bir taraftan çiftlik işlerinden dolayı çekince duyarken, bir taraftan da eşi Berin Hanım, Menderes’in politikaya atılması hususuna isteksiz yaklaşmıştır.

 


1946’da Demokrat Parti Kuruldu

Adnan Menderes, 1930 yılında kısa süreli de olsa Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın bir kolunu organize etti. Partinin kendini feshetmesinden sonra ise Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçti ve 1931 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Aydın milletvekili olarak seçildi. 1945 senesine kadar, TBMM’de komisyon raportörlüğü yaptı. O yıl Saracoğlu Hükümeti’nin gündeme getirdiği Toprak Kanunu tasarısını şiddetle tenkit ederek, komisyondan istifa etti. Partide yaptıkları muhalefetten dolayı, 12 Haziran 1945’te, Refik Koraltan ve Fuat Köprülü ile birlikte, CHP Disiplin Kurulu tarafından ihraç edildiler. Bu hareketler, Demokrat Parti’nin 7 Ocak 1946’da kurulmasına sebep oldu.

DP İktidarının Tek Başbakanı Oldu

1946 seçimlerinde, Demokrat Parti’den Kütahya milletvekili seçildi. Celal Bayar’dan sonra, partide ikinci adam durumuna geldi. 14 Mayıs 1950 seçimlerinde, DP, oyların 53,5’ini alarak iktidar oldu. On senelik DP iktidarının, tek başbakanı (22 Mayıs 1950 – 27 Mayıs 1960) oldu ve o döneme damgasını vurdu. İktidarı zamanında, 5 hükümet kurdu. Bu on senelik zaman içinde, Türkiye’nin iç ve dış siyasetinde büyük gelişmeler oldu. Sanayileşme ve şehirleşme hamlesi başladı. Köye makine girdi. Ulaşım, enerji, eğitim, sağlık, sigorta ve bankacılık yeniden başladı. Türkiye kalkınma kavramıyla tanıştı.

Serbest Cumhuriyet Fırkası, Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Parti’de siyaset yapan Menderes, 27 Mayıs askeri darbesinin ardından, 17 Eylül 1961 tarihinde asılarak idam edildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi 1990 yılında çıkardığı yasayla, Menderes ve onunla beraber idam edilenlere itibarlarını iade etti.

Türkiye siyasetinde demokrasinin mimarı olan Merhum Başbakan Adnan Menderes’in adını gururla taşıyan Üniversitemiz, demokrasi ve kardeşliğin tesisi için her türlü bilimsel ve akademik çalışma yapmaya hazırdır. Demokrasi tarihimize damgasını vuran Menderes ve arkadaşları ülkemize ve milletimize yaptığı hizmetler dolayısıyla asla unutulmayacaktır.

E-BÜLTEN KAYIT